Něvská maškaráda

Něvskaja maskaradnaja – Něvská maškaráda, jak již název napovídá má původ v Rusku. Dlouhé roky bylo toto plemeno dle FiFe řazeno pod Sibiřskou kočku. Na některých serverech ji tedy naleznete pod tímto označením a její rozšíření v české republice zatím není velké. V současné době byla již uznána za samostatné plemeno i FiFe.

Tento krok ocenili chovatelé Něv. Vždyď tak pohodové a nádherné stvoření si již po všech peripetiích zasloužilo toto uznání.

-------------

<Text převzatý z Planety Zvířat>

Zvířata podobná sibiřským kočkám byla známa již v pozdním středověku. O raném původu je však známo pouze to, že se tato zvířata vyskytovala již odedávna ve všech částech dřívějšího Sovětského svazu a rozhodně nejenom na území Sibiře. Kdy přišly první sibiřské kočky do Evropy, není přesně známo. Údajně se první sibiřanky dostaly na Západ již koncem 19. století. Tehdy ještě nebyly označovány jako sibiřské, nýbrž jako ruské dlouhosrsté. Jako sibiřské kočky byly uznány až v roce 1998.

Povaha sibiřské kočky se v hrubých rysech podobá charakteru norské lesní kočky i když sibiřská je popisována ještě jako přítulnější a obvykle také trochu klidnější. Jen výjimečně se vyskytne divočejší jedinec. Výřečnost sibiřské kočky se sice nedá srovnávat s povídavostí orientálních plemen, ale i ony mají co vyprávět. Přirozenost těchto koček se projevuje v jejich nekomplikované povaze. Nejvíce sibiřská kočka vyžaduje dostatek pozornosti a ráda se zúčastní rodinných aktivit. Jsou to nenáročné, milé společnice a patří mezi tzv. přírodní plemena.
Jedná se o polodlouhosrsté až dlouhosrsté plemeno s hustou, vodu odpuzující srstí, která není pro svou údržbu téměř vůbec náročná. Vyskytují se ve všech barvách a barevných kombinacích, červená, krémová, černá, modrá, želvovinová a modře želvovinová, s tabby kresbou, se stříbřitě bílou podsadou, s bílými skvrnami, nebo bez nich. Kromě nich, se vyskytuje i siamský faktor (himálajské odznaky), označované jako Neva Masqurade (Něvskaja maskaradnaja – Něvská maškaráda), který uvedené barvy potlačuje do koncových částí těla (uši, ocas, nohy, maska) a způsobuje také modrou barvu očí. Neva Masqurade se současně chová také s bílými skvrnami, které nesmí být rozloženy tak, aby mohlo dojít k záměně s posvátnou kočkou z Barmy.

O původu této barevné variety sibiřských koček je vedeno mnoho diskusí. Její odpůrci tvrdí, že kočky s maskou a modrýma očima, odborně zvané colour point, nemají přírodní barvu. Zastánci naopak argumentují tím, že se "Něvské maškarády" rodí ze sibiřských koček, a tak jsou to taky sibiřky. Světové felinologické organizace uznávají plemeno sibiřská kočka jako přírodní v klasických barvách.
Něvy jsou v tomto směru raritou. Jedná se o jediné colour pointy ve světě přírodních plemen! Gen určující zbarvení "Něv" je recesivní, a tak se může po generace dědit v klasicky zbarvených liniích bez toho, že by se projevil. Když se sejdou v chovném páru dva jedinci s vlohou pro zbarvení s maskou, může se stát, že se narodí "divné bílé" kotě. Časem koťátku ztmavne ocásek, nožičky a hlavička. Zbytek kotěte je krémově bílý. A na světě je "Něva". U sibiřských koček odchovaných v zemi původu se tyto "nehody" stávaly poměrně často. Patrně první chovatelé, kteří se podívali pravdě do očí byli z oblasti St. Petěrburgu a zřejmě právě od nich pochází název Něvskaja maškaradnaja - tedy kočky s maskou od řeky Něvy.

-------------

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode