Kdy a jak očkovat

Očkování rozhodně nepodceňujte. To, že vaše kočka nechodí ven, nezaručí, že bude stále zdravá. Jsou dokonce některá virová onemocnění, na která trpí zejména kočky chované v bytě. Pravidelná vakcinace a preventivní odčervování jsou základem péče o kočku.

Plán základního očkování
  kočičí mor (panleukopenie) kočičí rýma vzteklina leukóza koček
první očkování možno ve věku: 8 týdnů 8 týdnů 8 týdnů 9 týdnů
přeočkování <12 měsíců po 3-4 týdnech po 2-4 týdnech po 3-4 týdnech

1. po 3-4 týdnech

2. po 2-4 měsících

3. po 1. roce

přeočkování >12měsíců po 1 roce po 2-4 týdnech po 1 roce

1. po 3-4 týdnech

2. po 2-4 měsících

3. po 1. roce
přeočkování pro udržení imunity každoročně každoročně každoročně každoročně

Zdroj: Ulrike Mulerová: perské kočky

 

Další možná očkování:

CHLAMIDIÓZA - klinické projevy jsou podobné infekční rámě a navíc jsou chronicky postiženy oční spojivky (přenosné na člověka). Nemoc léčitelná (dlouhodobým užíváním antibiotik) jak u člověka, tak u kočky, nicméně nic příjemného. Možné očkovat kotě již od 2 měsíce života

INFEKČNÍ LEUKEMIE = FeLV - těžko rozpoznatelná nemoc. Kočka může mít různé klinické příznaky od nechutenství, horečky, zánětu dutiny ústní, infekcí dýchacích cest, průjmu až po nádorové onemocnění. Nemoc je pro kočky SMRTELNÁ (více viz sejce věnována této nemoci). pro vakcinakci konzultujte s veterinářem.

INFEKČNÍ ZÁNĚT POBŘIŠNICE= FIP - k typickým příznakům patří zvětšení objemu břicha, způsobené nahromaděním tekutin, nechutenství, hubnutí, letargie, horečka. Často se projeví i netypický průběh nemoci. Testování na FIP je v současné době problematické. Nemoc je nevyléčitelná, vysoce nakažlivá na ostatní kočky a SMRTELNÁ. Vakcinovat se začíná ve věku 8-9 týdnů s revakcinací ve 12 týdnu věku kotěte. Následuje každoroční revakcinace.

LIMSKÁ BORELIOZA - nemoc přenosná klíšťaty. Příznaky jsou únava a letargie. Mohou se objevit bolesti kloubů (kulhavá chůze), dýchavičnost a pod. nemoc probýhá bez teplot. Borelie napadají nejčastěji nervovou soustavu a klouby. Může však napadnout jakýkoliv orgán. Léčba probíhá antibiotiky. V zanedbaném stádiu může dojít k trvalým poškozením. Zjistitelné pouze odběry krve.

 

© 2009 Všechna práva vyhrazena.

Vytvořte si web zdarma!Webnode